logo facebook
Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą politykę prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności. AKCEPTUJĘ
Zdjęcia z Gminy Poczesna
Herb Gminy Poczesna
 

SOBÓTKI W KORWINOWIE

    z dnia: 2011-07-04
„Gdy słońce Raka zagrzewa,

słowik więcej nie śpiewa,

ótkę jako czas niesie,

w Czarnym Lesie.

goście, tam i domowi

się ku ogniowi;

ąki za raz troje grały

sady się sprzeciwiały”.

SOBÓTKI W KORWINOWIESOBÓTKI W KORWINOWIE
To fragment „Pieśni świętojańskiej o sobótce” J. Kochanowskiego, który idealnie wkomponował się w zbliżający się czas Nocy Świętojańskiej. To czas pełen tajemnic, spełnienia wszystkich marzeń nawet tych najbardziej nieuchwytnych. 2 lipca na Placu zabaw przed „Pałacem” w Korwinowie odbyły się Nasze lokalne sobótki. Wójt gminy Poczesna przywitał przybyłych na Sobótkę mieszkańców Korwinowa oraz gości i życzył im miłej zabawy. Imprezę rozpoczęły występy Zespołu Tanecznego „Splot” z Częstochowy oraz najmłodsze grupy dzieci Zespołu Folklorystycznego Wrzosowianie. Po występach dzieci i młodzieży rozpoczął się szereg konkursów przygotowanych przez organizatorów między innymi: drużynowy turniej w przeciąganiu liny, pchnięcie cegła korwinowską, skakanie na skakance, rzut piłką do kosza. Kulminacyjnym punktem tej imprezy była z pewnością sobótka czyli palenie ogniska. Około godziny 21.00 Wójt Gminy Poczesna zapalił ogromne ognisko przy którego blasku wszyscy zebrani na Placu zabaw mogli bawić do białego rana.
Nie zabrakło przedstawicieli władz lokalnych Wójta Gminy Poczesna Krzysztofa Ujmy, Sekretarz Renaty Smędzik oraz Zastępcy Wójta Gminy Poczesna Andrzeja Lecha. Samorządy reprezentowali Przewodnicząca Rady Gminy Lidia Kaźmierczak, radni: Iwona Choła, Adam Morzyk, Tadeusz Bajdor sołtysi : Korwinowa, Kolonii Poczesna, Zawodzia, Słowika i Nowej Wsi oraz panie ze Stowarzyszenia Kobiet Aktywnych FENIKS. Organizatorami imprezy byli: Wójt Gminy Poczesna, Stowarzyszenie Ekorozwoju Ziemi Pocześniańskiej, Stowarzyszenie Kobiet Aktywnych FENIKS, Gminne Centrum Kultury, Informacji i Rekreacji w Poczesnej, samorząd lokalny sołectwa: Korwinów, Słowik.
Wigilia św. Jana w Korwinowie była nocą wyjątkową. Oczekiwania mieszkańców były na pewno spełnione przez organizatorów. Mamy nadzieję, że przyszłoroczna Sobótka będzie równie udana już dziś zapraszamy na tę noc pełną cudów.