logo facebook
Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą politykę prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności. AKCEPTUJĘ
Zdjęcia z Gminy Poczesna
Herb Gminy Poczesna
 

Spotkanie

    z dnia: 2023-09-21
u naszych przyjaciół na Litwie.
jaszunyjaszuny
„ … do kraju tego, gdzie kruszynę chleba
podnoszą z ziemi przez uszanowanie
dla darów nieba – tęskno mi Panie! …”
C. K. Norwid

W dniach 15 – 18 września 2023 roku – delegacja Gminy Poczesna w składzie: Zastępca Wójta Gminy – Andrzej Lech, Radny Gminy – Wojciech Opiłka i dyrektor Szkoły Podstawowej w Nieradzie – Marta Muchla - odwiedzili rejon Solecznicki na zaproszenie Mera – Zdzisława Palewicza. Od pierwszej chwili dało się odczuć gościnność Rodaków mieszkających na Litwie. Zadbali o każdy szczegół wizyty, by stanowiła ona niezapomniane przeżycie.
Już pierwszego dnia poznawaliśmy historię regionu, spacerując po Pałacu Balińskich w Jaszunach. Kompleks pałacowy uzupełnia budynek odrestaurowanego spichlerza, w którym obecnie nie składuje się zboża. Służy on Społeczności jako miejsce organizacji uroczystości i imprez kulturalnych. W piątkowy wieczór, koło Ejszyszek, delegacja Gminy Poczesna, wraz z pozostałymi delegacjami z całej Polski, wzięła udział w uroczystej kolacji powitalnej z Panem Merem, podczas której miała miejsce wymiana okolicznościowych darów. W sobotę dzień rozpoczął się wycieczką do Wilna. Zwiedziliśmy Cmentarz na Rossie, oddając cześć poległym żołnierzom i zasłużonym Polakom. Nie sposób pominąć przy tej okazji osoby Marszałka Józefa Piłsudskiego, którego serce tam spoczywa. Największe emocje wywołał obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej, do której każdy kierował osobiste modlitwy i prośby. Wizytę w Wilnie zakończył spacer po starówce, na Placu Giedymina, gdzie przygotowywano się do bicia rekordu w liczbie par tańczących wspólnie poloneza.
Tym razem popis umiejętności tanecznych, połączony z pokazem: żupanów, kontuszów i sukien z epoki miało dać dwustu uczestników.
Wzięliśmy również udział w otwarciu Centrum Rekreacji i Sportu
im. Władysława Kozakiewicza w Małych Solecznikach. Gruntowna renowacja budynku i zmiana jego przeznaczenia sprawiły, że obecnie mieści się tam: nowoczesna sala gimnastyczna, siłownia, sale do zajęć sportowo-rekreacyjnych i tanecznych, filia Biblioteki dla: dzieci, młodzieży i dorosłych, sala wykładowo-konferencyjna, sale zajęć dla najmłodszych oraz wyposażone w drukarki 3D sale dla miłośników technologii TIK. Dzięki nowej aranżacji wnętrz, ale przede wszystkim mobilizacji, pomysłowości i wysiłkowi – zyskają wszyscy Mieszkańcy rejonu. Nie zapomniano również o osobach w podeszłym wieku, które będą miały możliwość wspólnie spędzić czas w Centrum.
W niedzielę 17 września 2023 roku - Przewodniczący delegacji – Zastępca Wójta Gminy Poczesna – Pan Andrzej Lech wziął udział w spotkaniu z Merem rejonu Solecznickiego Panem Zdzisławem Palewiczem w auli Administracji Samorządu,
a następnie delegacja udała się na Mszę Świętą z przepiękną oprawą muzyczną i uroczystym składaniem darów. Przedstawiciele poszczególnych rejonów nieśli wytwory pracy rąk ludzkich, które wyhodowali, w darze Bogu i ludziom.
Po Mszy Świętej nastąpiło rozdanie nagród dla Najlepszego Rolnika. Poświęcone zostały wieńce dożynkowe, które można było podziwiać wraz z wystawą stoisk lokalnych producentów: owoców, warzyw, miodów i innych płodów rolnych. Można było również degustować smakołyki i delicje przygotowane pieczołowicie przez Sołectwa i Koła Gospodyń.
Uroczystości dożynkowe okraszone były pieśnią i tańcem w wykonaniu zespołów ludowych: „Państwowego Zespołu Pieśni i Tańca LIETUVA”, „ Solczanie”, „ Turgielanka”, „Łałymka”. Swój występ zaprezentowali wychowankowie przedszkola „Vyturelis” oraz „Bajka”, tańczył zespół „ Smile”. Wieczór zakończył się koncertem
„ Roztańczona Litwa” wyprodukowanym we współpracy TVP oraz TV Wilno.
Delegacja Gminy Poczesna została wyjątkowo serdecznie przyjęta przez Pana Zdzisława Mażejko – Starostę Jaszun, który nigdy nie zapomina o podtrzymywaniu doskonałych kontaktów z gminą partnerską Poczesna. Wspólnych tematów było wiele, m. in., sport, czy edukacja. Wymiana doświadczeń zawsze wzbogaca. W ramach takiej wymiany nawiązane zostało porozumienie z Gimnazjum im. Michała Balińskiego w Jaszunach. Pani dyrektor Andżela Dajlidko – oprowadziła delegację po szkole, opowiadała o realiach pracy, systemie edukacji obejmującym dwanaście klas i systemie oceniania, którego reforma zakłada również dziesięciostopniową skalę ocen, z naciskiem na komentarz nauczyciela, pozwalający uczniom na ukierunkowanie rozwoju.
Ze wzruszeniem wspominaliśmy wizytę Uczniów i Nauczycieli z Jaszun w Szkole Podstawowej w Nieradzie, ponieważ nawiązały się pierwsze przyjaźnie i mamy nadzieję, że więzi przetrwają czas poświęcony na naukę. Jesteśmy przekonani, że będą owocowały kontaktami w przyszłości. Zostaliśmy zaproszeni do złożenia rewizyty na przełomie maja i czerwca 2024 roku. Jesteśmy wdzięczni i już dzisiaj za to zaproszenie dziękujemy!
Podsumowując, chcielibyśmy powiedzieć, że czas spędzony w rejonie Solecznickim, ale nade wszystko: serdeczne i rodzinne przyjęcie naszej delegacji – na zawsze zostanie w pamięci i zapadnie głęboko w serce!
Merowi Zdzisławowi Palewiczowi – za zaproszenie na Dożynki 2023, życzliwość i troskę o podtrzymywanie więzi, Staroście Jaszun - Zdzisławowi Mażejko - za ciepło i życzliwość, naszym Rodakom za niezwykłą i niewymuszoną gościnność składamy wielkie podziękowania!

Marta Muchla
fot.Inesa Suchocka, Šalčininkų rajono savivaldybė, Jašiūnų Pramogų Centras / Сentrum Imprez w Jaszunach
zam. an
 
jaszunyjaszuny
jaszunyjaszuny
jaszunyjaszuny
jaszunyjaszuny
jaszunyjaszuny
jaszunyjaszuny
jaszunyjaszuny
jaszunyjaszuny
jaszunyjaszuny
jaszunyjaszuny
jaszunyjaszuny
jaszunyjaszuny
jaszunyjaszuny
jaszunyjaszuny
jaszunyjaszuny
jaszunyjaszuny
jaszunyjaszuny
jaszunyjaszuny
jaszunyjaszuny
jaszunyjaszuny
jaszuny
jaszuny
jaszuny
jaszuny
jaszuny
jaszuny
jaszuny
jaszuny
jaszuny
jaszuny
jaszuny
jaszuny
jaszuny
jaszuny
jaszuny
jaszuny
jaszuny
jaszuny
jaszuny
jaszuny