logo facebook
Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą politykę prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności. AKCEPTUJĘ
Zdjęcia z Gminy Poczesna
Herb Gminy Poczesna
 

Z NASZEJ HISTORII: Nie igra się z uczuciami,

    z dnia: 2021-05-14
przekonał się o tym boleśnie pan młody, który w kwietniową niedzielę 1936 roku stanął na ślubnym kobiercu. Zamiast życzeń został napadnięty przez nieszczęśliwą kobietę, z której uczuć zadrwił.
goniec 95goniec 95
Rozpacz może przybierać najróżniejsze formy: prowadzi do depresji, wycofania się... Ale wielki żal, to także wielka frustracja, której finałem może być furia i zemsta. Taką właśnie tragiczną historię opisał dziennikarz w Gońcu Częstochowskim z dn. 23 kwietnia 1936 roku, w tekście pt: Dramatyczny zamach na PANA MŁODEGO.
          Do tragedii doszło w kwietniową niedzielę 1936 roku w Poczesnej. Wtedy to, sakramentalne „tak” powiedzieli sobie: Sebastian Wawrzeńczak (ze wsi Łysiec, gm. Rększowice) oraz Maria Opiłka (ze wsi Zawada gm. Kamienica Polska). Po ślubie, do państwa młodych podbiegła 22-letnia Aniela Jabłońska (mieszkanka m. Zawisna, gm. Poczesna) i… oblała pana młodego żrącym płynem. Szybko została obezwładniona, ale i tak mężczyzna odniósł – co prawda niewielkie, ale jednak - uszkodzenie jednego oka. Zniszczony też został jego ślubny garnitur. Napastniczką okazała się była ukochana pana młodego, którą Wawrzeńczak porzucił dla innej. Zrozpaczona Aniela Jabłońska nie mogła sobie poradzić z sytuacją – czując się nie tylko porzuconą, ale też upokorzoną przez niestałego w uczuciach Sebastiana Wawrzeńczaka – postanowiła wyrównać rachunki i zemścić się na niewiernym mężczyźnie oblewając go kwasem.
[…] Akt zemsty nie udał się i nieszczęśliwa dziewczyna odpokutuje przed sądem za swój czyn zbrodniczy. Zamach na życie Wawrzeńczaka oraz motywy tegoż znano wszystkim wzbudziły w okolicy zrozumiałą sensację, a zwłaszcza młodzież wiejska żywo komentuje wypadek. (,,Goniec Częstochowski " nr 095, 23 kwietnia 1936 roku; http://www.biblioteka.czest.pl/zbiory/czasopisma/goniec_czestochowski/1936/Goniec_Czestochowski_Nr_095_1936.pdf - na dzień 14 maja 2021r.)
opr.: Aneta Nawrot
 na podstawie materiałów http://www.biblioteka.czest.pl/zbiory/czasopisma/goniec_czestochowski/1936/Goniec_Czestochowski_Nr_095_1936.pdf - na dzień 14 maja 2021r.

 
 
 
zam. an
 
goniec 95goniec 95
goniec 95goniec 95
goniec 95
goniec 95